My kids.dir.bg

  [BG]   EN  
My kids.dir.bg

 
Рейтинг: 3.00
(302)
Начало
В помощ на родителите
КОЛЕДНО НАСТРОЕНИЕ
Детски аудио приказки
ДЕТСКИ РИНГ ТОНОВЕ
АНИМАЦИОННИ ФИЛМИ
Игри
Азбука
Видео
Песнички за най-малките
детски стихчета и приказки
На пазар
Разни мисли
Стихчета за мама
Текстове на песнички
картинки

БЛОГ АРХИВ
«« май 2024 »»
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


Бейби Айнщайн ФОРУМ Английски за най-малките

В помощ на родителите 13:03
« Обратно
Изкуството да бъдеш родител
Автор:Д-р Фицхю Додсън
Откъси от книгата

В тази книга за малките деца се спряхме на внушителен брой въпроси. Говорихме за всичко - от гнева до обучението в четене, дори дадохме рецепта за правене на пластелин.
Ако си пиехме заедно кафето, докато обсъждаме всички тези теми, между нас можеше да се получи истински разговор. Щяхме да споделим опита си на родители. Вие щяхте да ми разкажете за детето си, аз да ви задавам въпроси. Аз щях да ви посвещавам в изкуството да бъдеш родител, вие да ме прекъсвате от време на време с думите: „Не ви разбирам" или: „Не съм съгласен". Или още: „Това, което казвате, ме притеснява". Или пък: „Когато говорехме за възрастта на първите стъпки, не споменахте нищо по този и този въпрос. Какво бихте направили в подобен случай?"
За съжаление книгата предлага еднопосочно общуване. Опитах се да се поставя на ваше място и да си представя какви въпроси бихте ми задали по различните теми, за да ви отговоря. Но може би не съм засегнал някои проблеми, които поставя детето ви. Ако случаят е такъв, пишете до издателя ми. Ще публикувам допълнителните отговори в следващата ми книга „Въпроси, задавани от родителите".
В тринайсетте глави на тази книга надълго и нашироко обсъждахме най-различни въпроси за първите пет години от живота на детето ви. И може би сега, както казва поговорката, дърветата ви пречат да видите гората. За да направя нещата по-ясни, ще резюмирам основните идеи, най-важното, което трябва да помните, когато отглеждате децата си. Вто един кратък пътеводител от дванайсет точки, към които за по-сигурно съм прибавил още една.
1. Отглеждането на дете е начинание, свързано с човешките отношения, а човешките отношения не могат да се сведат до няколко правила. Така че не прилагайте прекалено твърдо правилата, дори посочените тук от мен. Нека те ви служат само за ориентири. Вие и детето ви сте единствени по рода си индивиди. Обединени сте от особена връзка, различна от всичко, което би могло да съществува между двама души на земята. Не допускайте грешката да се опитвате да вместите тази връзка в някаква обща схема.
2. Първите шест години са най-важните за поведението и навиците, които ще се запазят през целия живот. Отношенията с детето ви, установени преди то да тръгне на училище, ще определят и бъдещите ви отношения с него. Така че за да попречите на юношата да се превърне в гамен от дух на противоречие, отделете време, за да създадете между вас могъщи афективни връзки и взаимно уважение още в предучилищната му възраст.
3. Можете да научите всичко за децата, но ако не усещате детството, няма да сте добър водач на детето си. Ще знаете думите на песента, но не и мелодията. За да придобиете усет за това какво представлява детството, възстановете връзката с детето у вас. То ще ви води най-добре. -
4. Всяко от децата ви представлява неповторима комбинация от гени, която никога не е съществувала на земята и никога повече няма да се възпроизведе. Освен това всяко дете расте в собствено психологическо обкръжение поради мястото му спрямо другите ви деца. Така генетичната оригиналност, прибавена към уникалната психологическа среда, означава в абсолютния смисъл на думата, че детето ви е единствено по рода си, каквито са пръстовите му отпечатъци. Не се опитвайте да го вкарате в предварително определена матрица. Спазвайте известна дистанция и го оставете да прояви уникалната личност, която се изгражда у него.
5. За да се осъществи напълно, детето ви трябва да израст-не в стабилно семейство, управлявано от възрастни хора. Необходим му е енергичен наставник, силни и любещи ро-
дители, за да го направляват, но не и за да го насилват и тиранизират.
6. Когато насочвате поведението на детето си, важно е да правите разлика между интимните му чувства и извършваните пред всички действия. Нормално е да очаквате от него да се научи да контролира външните си действия според възрастта и стадия си на развитие.
Не е нормално да искате да владее чувствата си, защото мислите, както и чувствата се появяват спонтанно.
7. Очертайте границите и определете разумни правила, чрез които детето ви да контролира действията си. След това му ги наложете по логичен и последователен начин. Не съществува магическа система от правила, подходяща за всички семейства и за всички деца. Просто се запитайте: за кои правила смятате, че са важни и че е необходимо да се спазват?
8. Като родители вие поемате отговорността да научите детето си да контролира действията си, но е много важно да му осигурите свободата да изразява чувствата си. Като правите това, вие с нищо не намалявате уважението му към вас. Напротив, увеличавате го. Защото то ще знае, че сте достатъчно сигурни в себе си, за да му. дадете демократичното право да се изразява като млад член на семейството. В семейството съществуват същите демократични права като тези, които притежавате вие, свободният гражданин.
9. Най-добрият начин да поддържате здрави и плодотворни отношения с детето си е да му покажете, че наистина го разбирате. Това става не като му кажете разсеяно: „Разбирам какво ти е", а като ясно формулирате и отказите чувствата му. По този начин вие активно се поставяте на мястото му и виждате света през неговите очи.
10. Приучвайки детето си към самодисциплина, насърчавайте положителните му стремежи към стойностни цели. Насърчаваното поведение се възпроизвежда. Одобрявайте поведението на детето си, когато проявява независимост, съзидателност и нежност. Но не и когато се държи стеснително, хленчи, дърпа се, прибягва до насилие и разрушителни действия. Така можете много да му помогнете да стане разумен и самодисциплиниран индивид.
11. Училището започва вкъщи. „Програмата" на домашните дейности е не по-малко важна от училищната. Детето ви се нуждае от много играчки, книги, плочи, но внимателно подбрани, защото те са учебниците в домашното образование.
12. Подпомагайте развитието на ума му. Интелектуалното стимулиране, което му осигурявате, особено през първите пет години, ще му позволи да достигне своето оптимално ниво на интелигентност. Насърчавайте езиковите му възможности, учете го да се интересува от думите, да обича книгите, учете го да пише, да си играе с играчки, които благоприятстват развитието на логична мисъл и математически способности. Ето това е доброто интелектуално наследство, което ще е получило, когато стане на шест години.
13. И родителите имат права! Отглеждането на дете не е лесна задача. То изисква зрелост, която понякога липсва на мнозина от нас. Ние всички от време на време отстъпваме от идеала си. След като даваме на децата си правото да не са съвършени, да го дадем и на себе си. Майка, която непрекъснато има чувството, че се жертва за детето си, не му прави добро. Така че за да сме добри родители, нека най-напред опитаме да сме естествени и искрени.
17 Ноември 08, 13:03    Коментари (0)

Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1278